18 Mayıs 2012 Cuma

İngiltere-West Indies 1. Test, Lord's Oval

1. Gün 


Stuart Broad  İlk Günün Yıldızıydı
Para atışını kazanan İngiltere'nin seçimi, hava koşullarını göz önünde bulundurunca, ilk olarak atış yapmaya gelen takım olmak yönündeydi ve mantıklı gözüktü. Sonraları, kararın semerelerini almak için fazla beklemeyeceklerdi.

İlk olarak hızlı atışlarında swing kullanan Jimmy Anderson, yine West Indies'in bir türlü verim alamadığı açılış vurucularını kolayca avladı. West Indies'in bilançosu ağır oldu: 2 wicketa karşı 32 koşu alabildiler.

Bundan sonraki bölüm, biraz Tim Bresnan'ın atışlarından faydalanan Adrian Barath'ın izleyicileri heyecanlandırmasıyla geçti. Darren Bravo'yla iyi bir ortaklık yakalayan Barath, nihayet bir 50'ye ulaşacak mıydı derken Stuart Broad'ın bir atışında yine fazlaca dikkatsiz davranınca 42'de kaldı.

Bu wicketın kaybından sonra West Indies, en büyük kozunu, erken bir bölümde oyuna sokmak zorunda kaldı: Shiv Chanderpaul. G. Swann'ın falsosuna karşı tecrübesini konuşturan Shiv, yine West Indies'in en büyük direnişini temsil etti. Alt sıra vurucularını, Broad'ın toplara kazandırdığı 'seam movement' la deviren İngiltere, ilk günün mutlak galibi oldu.

Gün Sonu Özeti: West Indies 243/9 (Chanderpaul 87*, Broad 6-72) 2. Gün:

Strauss 121'le moral buldu

2. Gün tam anlamıyla Andrew Strauss'un günü oldu. Kendi evinde, özellikle spin sayesinde bir nebze zorluk çıkarabilen West Indies, hızlı atışlarda varyasyonu bulunmayan atıcılara sahip olması nedeniyle evsahibine ciddi bir korku dahi yaşatamadı. Uzun süredir formsuz gözüken ve tartışılan bir oyuncu haline gelen kaptan Andrew Strauss 121 yaptı ve aradığı morali buldu.

Ne var ki İngiltere, gücüne denk olmayan rakibine karşı iki tane önemli vurucusunun 50'yi görememesine üzüldü. Bunlardan ilki Alastair Cook, diğeri de Kevin Pietersen'dı. Zaten Pietersen kendi hatası yüzünden çıktığında durum 244/3'e gelmişti.  İngiltere elde 7 wicketla, günü 259'da bitirdi.

Gün Sonu Özeti: West Indies 243/9 (Chanderpaul 87*, Broad 7-72)  İngiltere 259/3(Strauss 121*, -Trott 58)


3. Gün: 


Chanderpaul, yine West Indies'i sırtladı
Nihayet West Indies'in maçtaki varlığını hissettirebildiği bir gün geride kaldı. Strauss'un bir gün önceki şovu, artık geride kalmıştı ve bugün hızlı atışlarda daha başarılı olan West Indies, İngiltere'nin orta ve alt sıra vurucularından beklenmedik bir hızla kurtuldu. Bu çöküş sırasında kışı sakatlıktan kurtulmayla geçiren Ian Bell, takımın direksiyonda kalmasını sağladı.  Yemek arasına, yani ilk seansın sonuna 371 gibi aslında sevinmeyeceği bir skorla giden evsahibi, dönüşte de gününde olmadığını kanıtladı. West Indies'le ilk defa test maçına çıkan Shannon Gabriel'in de ilk wicketıyla tanışmasının ardından West Indies, İngiltere'yi 398'de sınırlayarak ilk devredeki zahiyatını 145 koşu olarak belirledi. Ne var ki Karayiplerden gelen kriketçiler, ikinci defa geldikleri batting'de "döküldüler." 35 koşu alana kadar kaybedilen 4 wicket, büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı. Testlerin şuanki bir numarası, Shivnarine Chanderpaul bir kez daha İngiltere'nin karşısında durabilen tek adam oldu. Kısa sürede devreyi toparlayarak West Indies'ın takibini başlattı. Fakat arkadaşlarından ne derece yardım görebileceği meçhul.

Gün Sonu Özeti: West Indies 243/9 & 120/4 (Chanderpaul 87*, Broad 7-72& Chanderpaul 34*) İngiltere 371(Strauss 122, Bell 61, Gabriel 3-60)


4. ve 5. Günler: 


Roach'ın iki wicketı, İngilizleri korkuttu
West Indies'in iyiden iyiye maçı kazanmak adına umutlandığı bir perioyodun da yaşandığı iki gün sonunda gülen taraf, eldeki 5 wicketla kazanan İngiltere oldu.

Bir önceki günden kalan, Chanderpaul kabusundan bir türlü uyanamayan İngilizler, 4. gün de duruma çözüm getiremediler. Chanderpaul'dan esinlenen başta Marlon Samuels olmak üzere, Denesh Ramdin ve hatta kaptan Darren Sammy  gibi vurucular da bir adım öne çıkarak West Indies'in dördüncü günün son 20 dakikasına girilirken 345'e ulaşmasını sağladılar. İngiltere'nin galibiyet için 217'ye koşuya ulaşması gerekiyordu. Özellike Broad'ın dışında Jimmy Anderson'un ve Tim Bresnan'ın, havaya giren West Indies karşısında etkisiz kalması dikkat çekiciydi. Daha da kötüsü, son seansın bitimine kısa bir süre kala, ikinci devreye başlamak zorunda kalmışlardı. Bir takım için, zorluk çıkarıcı bir durumdur; çünkü rakibinizin kaybedeceği bir şey yoksa, tüm gücüyle ani wicketlar için saldıracaktır.
Nitekim böyle oldu ve wicketları hedefleyen ve agresif atışların adamı Kemar Roach, hem A. Strauss'u, hem de gece bekçisi Jimmy Anderson'ı avlayarak rakibin 10/2'de kalmasını sağladı. West Indies, 4. günü umutla bitirmişti.

Son gün, İngiltere'nin galibiyet için 191 koşuya ihtiyacı vardı. Normal şartlarda, özellikle Roach-Edwards ikilisinden gelecek saldırgan topları kayıpsız atlattılar mı, bu işin üstesinden gelmeleri zor değildi ve görev için biçilmiş kaftan da Alastair Cook'tu. Cook, Jonahtan Trott ve Kevin Pietersen gibi çok sayı kazanmayı umduuğu iki vurucusunu bir anda kaybederek 57/4'te kalan ve paniklemeye çok yaklaşan İngiltere takımına sakinlik kazandırarak galibiyet için gerekli koşuları almasını sağlayan adamların başında geldi.

Cook, kriz anında sakin kalıp takımı zafere taşıdı

Oyun içinde istikrardan uzak olması en zayıf yönü gibi gözüken West Indies, üst üste kazandığı wicketlardan sonra Karayipli Ruhu'nu yakalamış ve tarihi bir zafere o kadar da uzak olmadığını düşünürcesine çılgınca eğlenmeye başlamışken, karşısında Ian Bell'i buldu. Bir önceki devrede de, West Indies'in hevesini kıran Bell, Cook'la beraber yaptığı 5. wicket savunması sayesinde takımı galibiyete ulaştıran adamlardan ikincisi oldu.

Falsolu atıcı olmaksızın oynayan West Indies, İngiltere'ye öldürücü darbeyi yapmadan önce uyutacak bir oyuncuya sahip olmadığı için kaybetti. Özellikle Marlon Saumels'in kötü bir gününde olması da bunda önemli bir faktör oldu.

Maç Özeti: İngiltere 5 wicket farkla kazandı.

İngiltere 398&192/5(Cook 79, Bell 63*, Roach 3-60) & West Indies 243/9&345(Chanderpaul 91, Samuels 86, Broad 4-93)


Seri: İngiltere 1-0 West Indies (3 maç üzerinden)


foto: guardian.co.uk
        telegraph.co.uk
       topnews.in